Erdoğan ile Bahçeli’den sürpriz görüşme

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli bugün bir araya gelecek.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki görüşmenin saat 14.30’da başlaması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile MHP lideri Bahçeli 31 Mart yerel seçimlerinin ardından 29 Nisan’da bir araya gelmişlerdi.

İki liderin yeni anayasa, iç ve dış politikayı değerlendirmesi bekleniyor.

Osman Kavala gerilimi ve yeni anayasa gündemi 

CHP Genel Başkanı Özgür Özel ile AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan görüşmüştü. CHP Genel Başkanı Özgür Özel, 2017 yılından bu yana tutuklu bulunan Osman Kavala ile ilgili yaptığı açıklamada, “Bir yol bulunsun, bu cendereden çıkılsın” ifadelerini kullanmıştı. 

Hürriyet yazarı Selvi, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Özgür Özel arasındaki kritik görüşmeden önce Gezi hükümlüsü Osman Kavala’nın tahliye olabileceğini, hukukçuların bir dilekçe hazırladığını yazmıştı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve bazı AKP’li siyasetçiler Selvi’ye tepki göstermişti.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Gezi Davası tutuklusu Osman Kavala’nın yeniden yargılanma tartışmasının gündeme gelmesine ilişkin olarak, “Hiçbir organ ve makam mercii ya da kişi yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hâkimlere emir ve talimat veremez, tavsiyede bulunamaz.” dedi. Konuyu köşesinde gündeme getiren Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi’ye tepki gösteren Bahçeli, “Bu şahıs, doğrudan doğruya “Osman Kavala serbest bırakılmalıdır” dese daha tutarlı ve omurgalı bir açıklama olurdu.” diyerek kararı yargının verdiğini, yargının da bağımsız olduğunu yineledi.

CHP lideri Özgür Özel’le görüşmelerinin öncesinde seslenen Bahçeli, “Neymiş CHP Genel Başkanı Avrupa Parlamentosu’nu ziyaret ettiğinde saati sorunca ‘Sen önce Kavala’yı çıkar’ cevabını almış Anlamadığımız şudur, sayın Özel’in kolunda saati yok mudur, haydi yok diyelim beraberindeki arkadaşlarında da mı yoktur?” diye yüklenmişti. 


Erdoğan: Yenilikçi ve özgürlükçü anayasa konusunda CHP’nin destek vereceği inancındayım

Irak ziyareti sonrasında uçakta gazetecilere konuşan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, ana muhalefet partisi CHP’nin Genel Başkanı Özgür Özel’den kendisine henüz bir randevu talebi gelmediğini söyledi. Yeni anayasa çalışmalarına CHP’nin de destek vereceğini düşündüğünü ifade eden Erdoğan, “Bu görüşme sağlandığında tabii ki anayasa konusu da bizim görüşme başlıklarımızın arasında yer alacaktır” dedi. Erdoğan, “Doğrusu ben de bize çok ama çok dar gelen bu mevcut anayasayla ilgili liderler olarak neler yapabiliriz, bunları konuşmakta fayda var diye düşünüyorum. Sayın Özel’in bu ziyaretinin gerçekleşmesi halinde kendisiyle de bunları konuşarak böyle bir adımı atabileceğimizi kendisine teklif etmekten daha doğal bir şey olmaz” ifadelerini kullandı.

TIKLAYIN – Bahçeli’den Osman Kavala ve Gezi davası çıkışı: Kimse mahkemelere ve hâkimlere talimat veremez!

TIKLAYIN – Abdülkadir Selvi: Kavala ve Gezi dosyasında yeni gelişme var; benzer gelişmede Ergenekon sanıkları tahliye edilmişti!

TIKLAYIN – AİHM’den Osman Kavala kararı!

TIKLAYIN – Gökçer Tahincioğlu’nun yazısı | Avrupa ikiyüzlülüğü, Kavala, Demirtaş ve cezaevleri

TIKLAYIN – Murat Sabuncu’nun söyleşisi | Osman Kavala: Gezi’yi kriminalize etmeye çalışarak, başka protestolar için kullanılabilecek suçlama örneği yaratıldı

TIKLAYIN – 55 soruda Gezi davası | Osman Kavala altı yıl, diğer sanıklar 500 gündür cezaevinde

TIKLAYIN – Gökçer Tahincioğlu analizi | Yargıtay, Gezi’de AİHM kararı ile AYM içtihadını dikkate almadı, cemaat dinlemelerini kanıt saydı, cezaları az bularak onadı!

TIKLAYIN – 50 soruda Gezi davası | Son kararın üzerinden bir yıl geçti; Kavala 2002, Gezi tutukluları 365 gündür cezaevinde!

TIKLAYIN – Osman Kavala’dan “yeniden yargılama” açıklaması: Temel hukuk ilkelerinin ve insan haklarına saygının gereğidir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x